Kepçe kulak ameliyatı bittiğinde kulaklar bandaj ile sarılır. Bu bandaj, 3 gün sarılı kalır. 3 gün sonraki kontrol sırasında bandajlar açılır. Bandajlar açıldıktan sonra aynı gün banyo yapabilir, kulaklarınızı yıkayabilirsiniz. Su ve sabun veya şampuanla yıkamaktan korkmayın. Yıkamak temizliktir, mikroplardan arındırır. Her yıkama pansuman yerine geçer. Her ameliyatta olduğu gibi kepçe kulak estetiği ameliyatı sonrasında da kulaklarda morluk ve şişlik olacaktır. Oluşan şişlikler yaklaşık bir hafta içinde azalarak kaybolur. Kepçe kulak estetiği ameliyatı sonrası bakım için 3 ay boyunca kulağı çekme, öne doğru kıvırma ve katlama gibi hareketlerden korumak gerekir. Bu hareketler, ameliyat sırasında kulak kıkırdağına konan iç dikişlerin yırtılmasına yol açabilir. İç dikişler açılır ya da yırtılırsa, kulak eski haline tekrar döner. Bu durum, sağlığınıza bir zarar vermez, ancak düzeltmek için yeniden ameliyat etmek gerekir. Ameliyat sırasında kulak kıkırdaklarına konan kalıcı iç dikişler kıkırdaklara verilen şeklin o şekilde kalmasını sağlar ve 3 ay içinde o şekilde kaynamış hale gelir. 3 aydan sonra kulağa uygulanacak ters hareketlerin de artık bir zararı olmaz. Bu nedenle ilk 3 ay boyunca kulağın korunmasına dikkat etmeniz gerekir. Kulakların alacağı şekil açısından uygulanan cerrahi tekniğin etkisi kadar kulakların korunmasının da önemi vardır. Tekniği doğru bir şekilde uygulanarak yapılan bir ameliyatın arkasından kulakların dikkatlice korunmasıyla alınacak sonuçlar son derece memnuniyet vericidir.

Kepçe kulak estetiği ameliyatı sadece dış kulak kısmını ilgilendirdiğinden işitme ile ilgili bir problem yaratmaz. Duymada azalma olmaz. Kolay uygulanabilirliği, görünen bir iz bırakmayışı ve ameliyat sonrasında hemen ve dikkat çekici şekilde sonuç vermesinden dolayı hızlı bir psikolojik düzelme sağlayan, sonuçları da son derece yüz güldürücü operasyonlardandır.

Op. Dr. Nazmi Bayçın

 

Yorumlar

  1. Ezgi

    Ben 2 gün önce kepçe kulak ameliyatı oldum. Sargılarım hala çıkmadı kafa bandı taktılar ve pansuman yapılıyor her gün. Sargılar ne zaman çıkar ve bandajı ne kadar süre kullanmam gerekir?

    cevap

 Yorum Ekle