Kepçe kulak ameliyatı diğer bir deyişle otoplasti ameliyatı, çocukluk çağındaki kişilerde genel anestezi altında yapılır. Daha ileriki yaşlarda genel anestezi verilmeden, sadece kulak uyuşturularak lokal anestezi yöntemiyle de yapılabilir. Kepçe kulak estetiği ameliyatı için çocuklarda genel anestezinin tercih edilmesinin nedeni, ameliyat sırasında çocuğun huzursuz olabileceği ve sakin durmayabileceği nedeniyle cerrahın rahat çalışabilmesinin zorluğudur. Ameliyat ileri yaşlarda yapılacaksa korku, hırçınlık gibi sıkıntılar olmayacağı için lokal anestezi altında, ağrı sızı duymadan, sohbet eşliğinde rahat rahat yapılabilir.

Estetik kulak ameliyatı, kulak kepçesinin arka yüzünden yapılır. Bu yüzden, iz kalma ve izin görünme olasılığı en düşük olan ameliyatlardandır. Kepçe kulak düzeltme ameliyatı, her bir kulak için yaklaşık yarım saat sürer. Ameliyat sırasında, kulak kıkırdaklarının olması gereken kıvrım hatları inceltilerek ya da zayıflatılarak kıvrılması kolay hale getirilir. Kıkırdaklara uygulanan kalıcı iç dikişler ile kıkırdak kıvrımları oluşturularak yeniden şekillendirilir. Yine iç dikişler ile kulak kepçesi arkaya doğru yatırılır. Ben, kepçe kulak düzeltme operasyonu sırasında kalıcı iç dikişler ile kıkırdağı şekillendirdikten sonra derideki kesi yerini kapatmak için kendi kendine eriyen dikişler kullanıyorum. Böylece dikiş alma zahmeti ve stresinden kurtulmuş oluyorsunuz. Lokal anestezi ile ameliyat olabilecek kadar erişkin yaşta bir kişiyseniz, kulağınıza vermiş olduğum yeni şekli aynadan bakarak kontrol etmenizi sağlıyorum. Bu sayede sizin yönlendirmenize göre istediğiniz şekli elde etmenin de bir bakıma garantisi oluyor.

Kepçe kulak düzeltme ameliyatı lokal anestezi ile yapılmış ise ameliyatın bitiminden hemen sonra evinize dönebilirsiniz. Lokal anestezi ile yapılan uyuşturucu ilacın etkisi yaklaşık 3-4 saat sürer, etkisi geçmeye başladığında hafif ağrı sızı olabilir. Bu ağrı günlük hayatı etkileyecek düzeyde olmaz ve uygun ağrı kesici ilaçlar ile rahatlığınız sağlanır.

Op. Dr. Nazmi Bayçın

 

Yorumlar

  1. mehmet

    Amaliyatın ve iple çekmenin fiyatları ne kadar bilgilendirirseniz sevinirim ve siz hangisini öneriyorsunuz?

    cevap
  2. Agus

    Merhabalar,ben ameliyat olmayı düşünüyorum. Lokal veya genel anestezi tercihini siz mi yapıyorsunuz, yoksa ben nasıl istersem öyle mi olacak? Ona göre haftaya sizi ziyaret etmeyi düşünüyorum. Saygılar…

    cevap

 Yorum Ekle